MISSION POSSIBLE: 195+ PEALINNA MEELDEJÄTMINE
Transfuli algne idee sai alguse soovist leida leevendust kooliajal kogetud valule seoses võõrkeelte õppimisega…sõnade tööd teed justkui hästi ära, aga ikka ei taha miski pikaks ajaks meelde jääda. Lood imetabastest polüglottidest panid justkui uskuma, et asi ei tohiks olla andekuses, vaid ikka tehnikates. Seega asusimegi leiutama erinevaid mälunippe, kuidas mingeid konkreetseid võõrkeelseid sõnu meelde jätta (nt. velosiped kui “Vello sipleb ehk jalgratas”).
Kusjuures, see toimis, aga jõudsime järelduseni, et võõrkeeles loodavad seosed on enamasti teps individuaalsemad ja lisaks on võõrkeelsete sõnade hulk lihtsalt lõputu. Vajasime mingit konkreetsemat hulka “kriitilist massi” seoseid. Mõtteid mõlgutades jõudsime kooliajale tagasi vaadates ka teise valukohani…geograafia maakaardi vastamine ja pealinnad!
Mis asi on üldse seos?
Meie uueks eesmärgiks sai luua seoste andmebaasid (üks pealinnade, teine lippude ja kolmas asukohtade meeldejätmiseks), mis koosnevad “mälutugidest”, mis annavad soovituse, kuidas ühte või teist pealinna riigiga seostada, et see siis päriselt meelde jääks (SPOILER: mõnel riigil on pealinnu rohkem kui üks). Seos võib olla mõni meem, huvitav nimelegend, sarnasus eestikeelse sõnaga, visuaaliga jutustatav lugu…fantaasia on piir. Eesmärk oli luua näidisandmebaas, sest seoseid võib tekitada ju mitmeid ja väga mitme erineva nurga alt. Tulevikulootus ongi see, et Transfulist saab platvorm, mille seoste andmebaasid kasvavad kasutajate sisendi arvelt, sest mitu pead…no, tead küll.
Avastatud lähenemised seostamisele
1. PEALINNA JA RIIKI SEOB MEELDEJÄÄV FAKT.
Päris paljud riigid on pannud pealinnale nime mõne pühaku järgi (Saint John’s, San Jose, Saint George), aga näiteks USA pealinn sai nime esimese presidendi järgi. Tansaania puhul on teada, et seal on maailma üks kõrgemaid albinismi määrasid. Albinismi põdevad inimesed langevad kohutavate rünnakute ohvriks. Nad peaksid rahus tuduma (pealinn on Dodoma), aga ei saa.
2. PEALINN ON SARNANE MÕNE TEISE SÕNAGA.
Sarnase sõna leidmise korral üritasime leida konksu, kuidas seda riigi külge kinnitada. Eks selline lähenemine ole unustamise seisukohast pisut riskantsem, aga siis peabki just eriti punnitama, et seos oleks lööv (ja loov). Näiteks Macchu Picchu ja laamade-alpakade poolest tuntud Peruu loomadel on kombeks sülitada ja seega lima eritada. Mosambiik on kui mosaiik ja siis lõime mosaiikse pluuto visuaali, sest pealinn on Maputo.
3. LIPP APPI!
Mõne näite puhul üritasime tabada mitut ühe löögiga. Angola lipul on kujutatud nagu väravat, kuhu luuaga sisse lüüakse. Sealt tulenevalt: Angolas mängitakse saalihokit luuaga (pealinn Luanda), sest vaid siis saab anGOALa. Albaania lipul pesitsev kotkas meenutab justkui ekstravagantset tiaarat (pealinn on Tirana).
4. RIIK JA PEALINN ON PEAAEGU SAMAD.
Siin oli vaja välja mõelda mõni nõks, mis annaks kindlustunnet, et sa lihtsalt ei olnud tegelikku pealinna ära unustanud. Djibouti puhul mõtlesime, et inimene vananeb, aga booty jääb ikka bootyks. El Salvadori puhul mõtlesime, et pealinn San Salvador on kui Son Salvador ehk siis riigist väiksem üksus ehk pealinn.
5. KAS RIIGIST ON PÄRIT MÕNI KUULSUS?
Eks nii mõnigi kuulsus on olnud oma riigi jaoks põhjus, miks riik on päriselt kaardile jõudnud. Näiteks Ugandast on pärit näitleja Daniel Kaluuya (“Get out“, “Nope“), kes on campimisalal telkimas (pealinn Kampala). Kurvem, aga paratamatult meeldejääv näide on Rootsist pärit Avicii kohta, kes suri Omaanis. Tänu sellele uudisele kuulsid paljud inimesed (sh siinkirjutaja) alles esimest korda, et selline riik nagu Omaan üldse eksisteerib. Aviciist sai pisut nagu selle riigi maskott (pealinn Masqat).
6. LIHTSALT “LOLL” VISUAAL JA SEALT LAHTIHARGNEV LUGU
Maailmas on ka mitmeid mitmest osast koosnevaid riiginimesid, mis on tihti just väiksemad ja vähetuntud saareriigid. Seal hästi eelnevad taktikad ei aidanud, mis-tõttu proovisime luua lööva visuaali abil miniloo, mis aitaks pealinna meelde jätta. Näiteks Saint Kitts ja Nevise pealinn on Basseterre ehk riigi pealinnas viibides võid kohata püha kitse, Lewise teksades, kes sõidab ringi passatiga ja ütleb kõigile bassise häälega “Tere!” Antigua ja Barbuda pealinn on Saint John’s ja väljamõeldud minilugu on järgnev: Püha John (Lennon) grillib antiikses Kreekas barbecued.
Milleks see kõik?
Oktoobris EdTech’il pitchides, mille jooksul jagasin näitena ka ühte oma lemmikseost (sLOVEnia – LJUBLjana ehk armastused), sain žüriiliikmelt järgmise küsimuse: “Miks ma peaks pealinnu meelde jätma, kui ma võiksin seda lihtsalt kiirelt netist vaadata?” Ma olen selle peale terve see aeg mõelnud. Ma arvan, et meeldejätmine on alahinnatud. Kunagi, kui polnud neid vidinaid, oli meeldejätmine ainus võimalus. Veel varasemasse aega minnes anti kultuuri edasi just suust suhu, läbi lugude, mis olid talletunud…mällu. Lisaks ei ole me kunagi eriti mõelnud mälust kui millestki, mida peaks treenima, kuigi tegelikult peaks seda treenima samamoodi nagu füüsist. Sellised meeldejätmisharjutused nagu poenimekirja meelde jätmine, pealinnad jne ongi aju jaoks jõusaal.
Lisaks, mida rohkem me teame, seda kergem on meil seostada ja meelde jätta. Seostamisest saab harjutus loovuses ning sellisel viisil meelde jättes ei jäta me meelde ainult seda konkreetset pealinna, aga ka muid teadmisi. Selline lähenemine on palju efektiivsem kui tuupimine, sest löövad seosed lihtsalt ei taha nii kiiresti ununeda. On täiesti võimalik, et enamik neist jäävad sinuga elu lõpuni. Tuupimise korral ei tekita me neid vajalikke konkse ja nagisid, kuhu teadmisi püsivalt kinnitada.
Mis edasi?
Meie pealinnade ja lippude näidisandmebaasid on valmis. Hetkel loome mänge, mis aitaks neid seoseid ja teadmisi kinnistada. Sellest järgmine samm oleks arendada platvormi selliseks, et saaksime hakata koguma mängijate enda seoste ettepanekuid. Tööd jagub, aga väljakutse on põnev ja ootame juba põnevusega, et saaks neid koolidesse testima minna.